News / Blog

Junior Prizegiving 2015

15 December 2015
Junior Prizegiving 2015

 

Whakatane High School

Junior Prizegiving

2015

SPORTS AWARDS

 

Read by:       Mrs H. McKane HOD Phyiscal Education

 

Presented by:  Sportswoman of the Year 2015 , Tori Robinson and Best All-Round Male Athlete 2015, Devin TeTai

                                   

Girls:

 

Petra Jansen

Basketball: Most Improved

 

Deyshan Glanville

Volleyball: Most Improved

 

Taryn Beasley

Netball: Most Improved

 

Anna Manning

Hockey: Most Improved (Joanne Wilson Cup)

 

Darryl-Lee Tahuri

Basketball: Most Valuable Player

 

Ngahaka Thrupp

Excellence in Touch

 

Sharni Goodman

Excellence in Badminton

 

Ashlyn Olley

Contribution to Netball

Volleyball: Coaches Leadership Award

 

Mikayla King

Junior Golf Champion

 

Emma Lamb

Football: 2nd XI Player of the Year

 

Ava Andersen

Junior Swimming Champion

Volleyball: Most Valuable Player

 

Daisy Jones

Junior Cross Country Champion (The Whakatane High School Trophy)

Athletics Junior - Middle Distance Running (Hannah Barker Cup)

 

Kate Spring

Excellence in Football (Sunfield Cup)

Intermediate Cross Country Champion (The Whakatane High School Cup)

 

Emily Julian

Volleyball: Year 9 Excellence

Contribution to Football (Cunningham Cup)

Junior Athletics Champion (Maxine Bridges Cup)

 

Alison Brown

Excellence in Hockey (Molley-Mae Cossey Memorial Trophy)

 

Emily Julian   

Best All Round Junior Athlete (Karen Hanlen Cup)

 

Boys:

Dylan Chelley

Contribution to Football (The Cousins Cup)

 

Jake Young

Hockey: Most Improved (P.A Stuart Trophy)

 

Robbie Blackmore

Rugby: Most Improved U14 Player

 

Katene Baker

Basketball: Most Improved

 

Tane Purcell

Volleyball: Most Improved

 

Nicholas Jones

Rugby: Most Valuable U14 Player (Muru Whanau Trophy)

 

Aymon Te-Hauwaho

Touch: Most Valuable Player

 

Hamiora Toko

Volleyball: Most Valuable Player

 

Te Awanuiarangi Ratahi-Ormsby

Basketball: Most Valuable Player (The Whakatane High School Trophy)

 

Isaac Liley

Excellence in Hockey (The Everitt Family Trophy)

 

Jacob Davis

Athletics: Junior Champion

 

Dylan Greyvenstein

Junior Chess Champion

 

Cody Wensor

Junior Badminton Champion

 

Mitchell White

Intermediate Cross-Country Champion

Excellence in Football (The Hanson Cup)

 

Jean-Daniel Rosset

Junior Swimming Champion

Junior Gymnastic Champion

 

Mitchell White

Best All Round Junior Athlete (The Sam Clark Cup)

 

YEAR 09 ACADEMIC AWARDS

Academic awards are presented to students who have two or more High Achievement Awards or are First in their subject, or have gained the JCEA at Excellence Level.

 

Read by:       Ms L. Crowe, Deputy Principal

 

Presented by:  Talei Bryant, Head Girl 2015

 

Sari Pawson

High Achievement in Physical Education

High Achievement Product Development - Food

 

Aymon Te-Hauwaho

High Achievement in Sport & Education

High Achievement in Health

 

Isaiah Davidson

High Achievement in Mathematics

High Achievement in Physical Education

 

Te Ariari Hillman

High Achievement in French 1

High Achievement in Sport & Education

Diligence in Product Development - Food

 

Matthew McPhee

High Achievement in Science

High Achievement in Social Studies

Diligence in Visual Art - Design

 

Ava Anderson

JCEA with Excellence

 

Matthew Webb

JCEA with Excellence

 

Jacob Davis

JCEA with Excellence

 

Kaela Schwass

JCEA with Excellence

 

Rylie Cavey-Bruce

JCEA with Excellence

Toby Wharewera

JCEA with Excellence

 

Georgia Moore

JCEA with Excellence

 

Tyler Thompson

JCEA with Excellence

 

Tira Apanui

JCEA with Excellence

 

Jessica Woodroofe

JCEA with Excellence

 

Queenie Rapana

JCEA with Excellence

 

Capryce Wilson-Haira

JCEA with Excellence

 

Jaydee Emeny

Diligence in Health

JCEA with Excellence

 

Ashlyn Olley

Diligence in Horticulture

JCEA with Excellence

 

Willow Penwarden

Diligence in Product Development - Food

Diligence in Horticulture

JCEA with Excellence

 

Deyshan Glanville

Diligence in Sport & Education

Diligence in French 1

JCEA with Excellence

 

Gemma Stuckey

High Achievement in Digital Technology

JCEA with Excellence

 

Ashleigh Jackson

High Achievement in Drama

JCEA with Excellence

 

Baylee Wharewera

High Achievement in Visual Art - Design

JCEA with Excellence

Courtney Dale

High Achievement in French 1

JCEA with Excellence

 

Katie Coffin

High Achievement in Mathematics

Diligence in French 1

JCEA with Excellence

 

Michael Jones

High Achievement in Physical Education

Diligence in Music 1

JCEA with Excellence

 

Georgia Berben

High Achievement in Product Deveolpment - Food

Diligence in Sport & Education

Diligence in Science

JCEA with Excellence 

 

Macy Glen

High Achievement in English

High Achievement in Product Development - Textiles

JCEA with Excellence

 

Shardae Last

High Achievement in Drama

High Achievement in Music 1

JCEA with Excellence

 

Alister Jenkins

High Achievement in Enterprise

High Achievement Product Development - Food

JCEA with Excellence

 

Elisa Gates

High Achievement in Digital Technology

High Achievement in Drama

JCEA with Excellence

 

Jessica Basire

High Achievement in Visual Art - Design

High Achievement in Horticulture

Diligence in Physical Education

JCEA with Excellence

 

Sophie Robinson

High Achievement in Design & Visual Communication

High Achievement in Social Studies

Diligence in Physical Education

JCEA with Excellence

 

Anais Magner

High Achievement in French 1

High Achievement in Enterprise

Diligence in Critical Thinking

JCEA with Excellence

 

Isaac Jensen

High Achievement in Visual Art: Three Dimensional

High Achievement in Product Development - Hard Materials

Diligence in Physical Education

JCEA with Excellence

 

Poppy Rika

High Achievement in Health

High Achievement in Music 1

Diligence in Product Development - Food

Diligence in Social Studies

JCEA with Excellence

 

Nicholas Jones

High Achievement in Physical Education

High Achievement in Visual Art - Design

Diligence in Product Development - Hard Materials

Diligence in Social Studies

Diligence in Science

JCEA with Excellence

 

Rylee Reeve

High Achievement in Health

High Achievement in Science                                             

High Achievement in Physical Education

JCEA with Excellence

 

Jessica-Lee Main

High Achievement in English

High Achievement in Science

High Achievement in Social Studies

Diligence in Physical Education

JCEA with Excellence

 

Finn Jeffery

High Achievement in Sport & Education

High Achievement in Digital Technology

High Achievement in Critical Thinking

Diligence in Mathematics

JCEA with Excellence

 

Annaliese Mountfort

High Achievement in Mathematics

High Achievement in Science

High Achievement in Health

Diligence in Physical Education

JCEA with Excellence

 

Dorhryen Allen-Heremia

High Achievement in Sport & Education

High Achievement in Horticulture

High Achievement in Health

Diligence in Drama

Diligence in Science

JCEA with Excellence

 

Ashlee Buchan

High Achievement in Horticulture

High Achievement in Health

High Achievement in Music 1

Diligence in English

Diligence in Science

JCEA with Excellence

 

Rissy Simanu

High Achievement in English

High Achievement in Science

High Achievement in French 1

High Achievement Product Development - Food

JCEA with Excellence

 

Samantha Thomas

High Achievement in Social Studies

High Achievement in French 1

High Achievement in French 2

High Achievement in Health

Diligence in Mathematics

Diligence in Music 1

JCEA with Excellence

 

Daniel Paterson

High Achievement in Health

High Achievement in Social Studies

High Achievement in Digital Technology - Web Pages

High Achievement Product Development - Food

Diligence in Physical Education

Diligence in French 2

Diligence in English

JCEA with Excellence

 

Jade Wahapango

High Achievement in Mathematics

High Achievement in Social Studies

High Achievement in English

High Achievement in Science

High Achievement in Health

Diligence in Enterprise

Diligence in French 2

JCEA with Excellence

 

Sarah McLay

High Achievement in English

High Achievement in Science

High Achievement in Mathematics

High Achievement in Social Studies

High Achievement in Digital Technology

Diligence in Visual Art: Three Dimensional

Diligence in Physical Education

JCEA with Excellence

 

Iris Tom

First in Horticulture

 

Saveen Gunarathne

First in Sport & Education

JCEA with Excellence

 

Rayna Ledbetter

First in English

JCEA with Excellence

 

Sophie Butler

First in Product Development - Food

Diligence in Science

JCEA with Excellence

                                                                                            

Melissa O'Rourke

First in Music 1

Diligence in Health

JCEA with Excellence

 

Taryn Chong

First in Japanese

Diligence in Health

JCEA with Excellence

 

Renee Jay

First in Digital Technology

Diligence in Music 1

JCEA with Excellence

 

Surbjit Singh

First in Product Development - Textiles

Diligence in Sport & Education

Diligence in Social Studies

Diligence in English

JCEA with Excellence

 

Flynn Crang-Casey

First in Enterprise

High Achievement in Product Development - Hard Materials

 

Alison Brown

First in French

High Achievement in Horticulture

Diligence in Health

JCEA with Excellence

 

Robbie Blackmore

First in Product Development - Hard Materials

High Achievement in Sport & Education

Diligence in Physical Education

Diligence in Drama

JCEA with Excellence

 

Eilish Cox

First in Social Studies

High Achievement Product Development - Food

Diligence in Critical Thinking

Diligence in Mathematics

Diligence in French 1

Diligence in Music 1

JCEA with Excellence

 

Katera Tutua

First in Te Reo Maori

High Achievement in Sport & Education

High Achievement in English

Diligence in Science

JCEA with Excellence

 

Erena Van Der Aa

First in Health

High Achievement Product Development - Food

High Achievement in Product Development - Textiles

Diligence in Mathematics

Diligence in Drama

JCEA with Excellence

 

Blake Fortune

First in Critical Thinking

High Achievement in Social Studies

High Achievement in Mathematics

High Achievement in Digital Technology - Web Pages

Diligence in Digital Technology

JCEA with Excellence

 

Oliver Clements

First in English

High Achievement in Health

High Achievement in Science

High Achievement in Visual Art - Design

Diligence in Design & Visual Communication

Diligence in Digital Technology

JCEA with Excellence

 

Bryant McIntyre

First in Visual Art: Three Dimensional

High Achievement in Digital Technology - Web Pages

High Achievement in Social Studies

High Achievement in Mathematics

Diligence in Enterprise

Diligence in Science

JCEA with Excellence

 

Hugh Spence

First in Mathematics

High Achievement Product Development - Food

High Achievement in Critical Thinking

High Achievement in Social Studies

High Achievement in Science

JCEA with Excellence

 

John Saraum

First in Visual Art - Design

First in Digital Technology

High Achievement in Science

Diligence in Social Studies

Diligence in English

Diligence in Health

JCEA with Excellence

 

Emily Julian

First in Design & Visual Communication

High Achievement in Science

High Achievement in Physical Education

Diligence in Product Development - Hard Materials

JCEA with Excellence

 

Anna Manning

First in Physical Education

High Achievement in Product Development - Hard Materials

High Achievement in Mathematics

Diligence in Social Studies

Diligence in Enterprise

JCEA with Excellence

 

Jean-Daniel Rosset

First in Drama

First in Science

First in Digital Technology - Web Pages

High Achievement in Product Development - Hard Materials

High Achievement in Physical Education

High Achievement in Mathematics

High Achievement in French 1

High Achievement in French 2

High Achievement in Music 1

JCEA with Excellence

 

YEAR 10 ACADEMIC AWARDS

Academic awards are presented to students who have two or more High Achievement Awards or are First in their subject, or have gained the JCEA at Excellence Level.

 

Read by:       Ms C. Hughes, Deputy Principal

 

Presented by:  Mareko Fagasa-Nuku, Head Boy 2015

 

Sapphire Daniels

High Achievement Social Studies

High Achievement in Health

 

Hamiora Toko

High Achievement in Physical Education

High Achievement in Te Reo Maori 1

 

Rhett Evans 10TRK

High Achievement in Physical Education

High Achievement in Science

Diligence in Sports Science

 

Phoebe Smith

High Achievement in Enterprise

High Achievement in Horticulture

Diligence in Digital Technology - 3D Modelling

 

Matt Arnold

JCEA with Excellence

 

Rob Wikohika

JCEA with Excellence

 

Phoenix Bell

JCEA with Excellence

 

Olivia Hay

JCEA with Excellence

 

Breeanna Lewis

Diligence in Health

JCEA with Excellence

 

Katie Pike

Diligence in Sports Science

JCEA with Excellence

 

Amy Whittaker

Diligence in French 1

JCEA with Excellence

 

Mikayla King

Diligence in Drama

Diligence in Physical Education

JCEA with Excellence

 

Tane Purcell

Diligence in Sports Science

Diligence in Digital Technology - Print Design

JCEA with Excellence

 

Robin Hagan

Diligence in Product Development - Hard Materials

Diligence in Design & Visual Communication

Diligence in Product Development - Food

Diligence in Visual Art Extension

JCEA with Excellence

 

Katene Baker

High Achievement in Te Reo Maori 2

JCEA with Excellence

 

Rhys Cheesman

High Achievement in Music 1

JCEA with Excellence

 

Caitlin Heberley

High Achievement in Visual Art - Drawing & Painting

JCEA with Excellence

 

Reece Hendl-Cox

High Achievement in Physical Education

Diligence in Sports Science

JCEA with Excellence

 

Tyler Irving

High Achievement in Music 2

Diligence in Drama 2

JCEA with Excellence

 

Isaac Liley

High Achievement in Enterprise

Diligence in Sports Science

JCEA with Excellence

 

Arielle Nikau

High Achievement in Product Development - Textiles

Diligence in Visual Art - Drawing & Painting

JCEA with Excellence

 

Caitlin Carter

High Achievement in Digital Technology – Print Design

Diligence in Social Studies

Diligence in French

JCEA with Excellence

 

Kees Turpie

High Achievement in Mathematics

Diligence in Physical Education

Diligence in Enterprise

JCEA with Excellence

 

Jazmine Thompson

High Achievement in Science

Diligence in Horticulture

Diligence in Social Studies

Diligence in Mathematics

Diligence in Physical Education

JCEA with Excellence

 

Nicole Couchman

High Achievement in Digital Technology - 3D Modelling

Diligence in Product Development - Food

Diligence in Mathematics

Diligence in Music 2

Diligence in Health

Diligence in Music 1

JCEA with Excellence

 

Nicky Patterson

High Achievement in Health

High Achievement in Physical Education

JCEA with Excellence

 

Katie Reid

High Achievement in English

High Achievement in Music (Level 1)

JCEA with Excellence

 

Victoria Maloney

High Achievement Social Studies

High Achievement in Product Development - Food

Diligence in English

JCEA with Excellence

 

Laura Baxter

High Achievement Social Studies

High Achievement in Science

Diligence in Mathematics

JCEA with Excellence

 

Erin Christophers

High Achievement in Drama

High Achievement in Science

Diligence in Physical Education

JCEA with Excellence

 

Ronan Mitchell

High Achievement in Product Development - Hard Materials

High Achievement in Sports Science

Diligence in Product Development - Food

Diligence in Physical Education

JCEA with Excellence

 

Taina Haig

High Achievement in English

High Achievement Social Studies

Diligence in Digital Technology - Print Design

Diligence in Enterprise

JCEA with Excellence

 

Dylan Chelley

High Achievement in English

High Achievement in Mathematics

High Achievement in Sports Science

High Achievement in Physical Education

High Achievement in Science

JCEA with Excellence

 

Emily Lory

High Achievement in Visual Art - Drawing & Painting

High Achievement in Mathematics

High Achievement Social Studies

High Achievement in Science

High Achievement in English

Diligence in Drama

JCEA with Excellence

 

 

Emma Lamb

High Achievement in Digital Technology- Print Design

High Achievement French 1

High Achievement French 2

High Achievement French 3

High Achievement in Science

Diligence in Social Studies

Diligence in English

Diligence in Music 1

JCEA with Excellence

 

Helen Roy

First in Product Development - Hard Materials

Diligence in Enterprise

 

Amy Wonacott

First in Design & Visual Communication

Diligence in Visual Art - Drawing & Painting

Diligence in Digital Technology - Print Design

JCEA with Excellence

 

Johnny Searle

First in Music 1

High Achievement in Music 2

 

Emma-Leigh August

First in Digital Technology 3D Modelling

High Achievement in Health

Diligence in Product Development - Food

JCEA with Excellence

 

Gracie Clarke

First in Social Studies

High Achievement in Science

Diligence in English

Diligence in Health

JCEA with Excellence

 

Morgan Walker

First in Horticulture

High Achievement in Product Development - Hard Materials

Diligence in Product Development - Food

Diligence in English

JCEA with Excellence

 

Aldrin Karl Manangan

First in Digital Technology - Print Design

High Achievement in Product Development - Food

Diligence in Visual Art Extension

Diligence in Physical Education

JCEA with Excellence

 

Madison Hurkmans

First in Te Reo Maori 1

High Achievement in Sports Science

High Achievement in Physical Education

High Achievement in Product Development - Food

 

Mitchell White

First in Physical Education

High Achievement in Music 1

High Achievement Social Studies

High Achievement in Sports Science

JCEA with Excellence

 

Sophie Collins

First in Visual Art - Drawing & Painting

High Achievement in Visual Art Extension

High Achievement in Digital Technology - 3D Modelling

High Achievement in Digital Technology - Print Design

Diligence in Product Development – Textiles

JCEA with Excellence

 

Taryn Beasley

First in French

High Achievement in English

High Achievement in Product Development - Food

High Achievement in Science

Diligence in Music 1

JCEA with Excellence

 

Shanelle Ward

First in Enterprise

High Achievement in Drama 2

High Achievement in Design & Visual Communication

High Achievement in Mathematics

Diligence in Health

Diligence in Music 1

JCEA with Excellence

 

Kate Spring

First in Physical Education

High Achievement in Design & Visual Communication

High Achievement in Sports Science

High Achievement Social Studies

High Achievement in English

Diligence in Enterprise

JCEA with Excellence

 

Georgia Leonard-Cobb

First in Music 2

First in Drama                                                                     

High Achievement in Music 1

Diligence in Social Studies

JCEA with Excellence

 

Caroline Paulsen

First in Health

First in Product Development - Food

High Achievement in Drama

Diligence in Digital Technology 3D Modelling

Diligence in Science

JCEA with Excellence

 

Melissa Horwood

First in English

First in Science

First in Mathematics

First in Visual Art Extension

First in Product Development - Textiles

High Achievement in Product Development - Food

High Achievement in Visual Art - Drawing & Painting

High Achievement in Digital Technology - Print Design

Diligence in Digital Technology - 3D Modelling

Diligence in Social Studies

JCEA with Excellence

 

Special Awards

 

Read by:       Mrs G. Zonnevld, Assistant Principal

 

Presented by:  Max Clarke, Prefect 2015     

 

Krystian Bockman

Margaret Mahy Library Prize

 

Daniel Paterson

Margaret Mahy Library Prize

 

Jazmine Thompson

Robinson Family Scholarship: Junior

 

Michael Jones                                                                    

Most Improved Brass/Woodwind Player

 

Nicole Couchman

Most Improved Singer

 

Rhys Cheesman

Most Improved Drummer

 

Melissa O'Rourke

Excellence in Piano

Contribution to Music (Roger Angell Trophy)

 

Reggie Sanders

Advanced Programming - Level 3 Python

 

Hugh Spence

Junior Debating Award

 

John Saraum

Year 9 Speech Award (The E. Turnball Cup) 

 

Caroline Paulsen

Year 10 Speech Award (EBOP Speech Competition)

 

Emma Lamb

Creative Writing (The Cumber Cup)

 

Emily Lory

Junior Entrepreneur

 

James Hohua

Top Chef: Year 9 (The Gladys Pullar Cup)

 

Te Aroha Murphy-Boynton

Top Chef: Year 10 (The Whelan Trophy)

 

Tobie Wharewera

First in Te Reo Maori( Level 1)

 

Ngahaka Thrupp

First in Te Reo Maori (Level 2)

 

Grace Taiatini

Iti Pounamu - Girl's Award

 

James Hohua

Iti Pounamu - Boy’s Award

 

Tania Ratu

Te Ara Maoritanga Trophy

                               

Premier Awards

 

Read by:       Mr C. Nielsen, Principal

 

Presented by:  Mr P. Fergusson

 

Emily Julian

First in Design & Visual Communication

High Achievement in Science

High Achievement in Physical Education

Diligence in Product Development - Hard Materials

JCEA with Excellence

1st XI Girls Football team

Selected for Football NZ National Talent Centre

Whakatane High School Junior A Volleyball team

BOP Secondary School Athletics (member of the schools winning relay team and 3rd in girls longjump)

Get to Go team – 5th at BOP Champs

BOP Secondary Schools Swimming Champs 1st in 50m Freestyle and 3rd in 50m Backstroke

NZ Secondary Schools Swimming Champs – 5th 50 Freestyle

2nd NZ National Surf Lifesaving Board Race

2nd in Whakatane High School Cross Country

Hip Hop Dancing

School Councillor

Surf Lifesaver

Volleyball: Year 9 Excellence

Contribution to Football (Cunningham Cup)

Junior Athletics Champion (Maxine Bridges Cup)

Best All Round Junior Athlete (Karen Hanlen Cup)

Best All Round Year 9 Girl

 

Jean Daniel-Rosset

First in Drama

First in Science

First in Digital Technology - Web Pages

High Achievement in Product Development - Hard Materials

High Achievement in Physical Education

High Achievement in Mathematics

High Achievement in French 1

High Achievement in French 2

High Achievement in Music 1

JCEA with Excellence

Whakatane High School Mathsmind team

Whakatane High School Debating team

Lead roles in ‘Beauty and the Beast’ and ‘Annie’

BOP Singing Competition four 1st’s

Aria International Singing Competition two 3rd’s

BOP Swimming Champs 2nd and 3rd placings

NZ Secondary Schools Swimming 3rd Year 9 Butterfly

NZ Gymnastics Champs 9th

NZ Secondary Schools Gymnastics Champs 1st Vault, 3rd Floor, 3rd High Bar, 4th overall

Whakatane High School 1st XI Hockey team

Whakatane High School Athletics team to BOP Champs

Whakatane High School Triatlon, Cycling and Multisport teams

Surf Lifesaver

Student Council

Junior Swimming Champion

Junior Gymnastics Champion

Best All Round Year 9 Boy (Grant Brough-Rossiter Memorial Prize)

 

Katie Reid

High Achievement in English

High Achievement in Music (Level 1)

JCEA with Excellence

Sitting NCEA Level 1 Music and Science

Whakatane High School Debating Team

Whakatane High School 2nd XI Hockey

Port Ohope Yacht Club – Junior Club Captain

1st overall in Laser Class at the Port Ohope Yacht Club Summer Regatta

Played ‘Cecile’ in “Annie”

Performed at Ohope Beach Sumemr Concert

Whakatane High School School Band

Performed at Whakatane High School Arts Showcase

Hockey Umpire at AIM’s games

School Councillor

Member of Kingsley Venturer Scout Group

Assisted with Knox Church Holiday Programme

Best All Round Year 10 Girl

 

Mitchell White

First in Physical Education

High Achievement in Music 1

High Achievement Social Studies

High Achievement in Sports Science

JCEA with Excellence

Whakatane High School Mathesmind team

Sitting NCEA Level 1 Mathematics and Science

Whakatane High School Athletics team

Whakatane High School U15 Volleyball team

Blackbelt in Karate

1st in Kata & Kumite in the Counties Shotokan Karate National Tournament

Drummer for “Annie”

Drummer at Whakatane High School Arts Showcase

Took part in Te Timatatanga Sports Leadership Programme

40hr Famine

Assists with training at the Whakatane Shotokan Karate Club

Plays in the St Peter Chanel music group (Spiritus)

Intermediate Cross-Country Champion

Excellence in Football (The Hanson Cup)

Best All Round Year 10 Boy

 

Jean Daniel-Rosset

First in Drama

First in Science

First in Digital Technology - Web Pages

High Achievement in Product Development - Hard Materials

High Achievement in Physical Education

High Achievement in Mathematics

High Achievement in French 1

High Achievement in French 2

High Achievement in Music 1

JCEA with Excellence

Runner Up Top Academic Year 9

 

Hugh Spence

First in Mathematics

High Achievement Product Development - Food

High Achievement in Critical Thinking

High Achievement in Social Studies

High Achievement in Science

JCEA with Excellence

Top Academic Year 9 (McFarlane Memorial Prize)

 

Taryn Beasley

First in French

High Achievement in English

High Achievement in Product Development - Food

High Achievement in Science

Diligence in Music 1

JCEA with Excellence

Runner Up Top Academic Year 10

 

Melissa Horwood

First in English

First in Science

First in Mathematics

First in Visual Art Extension

First in Product Development - Textiles

High Achievement in Product Development - Food

High Achievement in Visual Art - Drawing & Painting

High Achievement in Digital Technology - Print Design

Diligence in Digital Technology - 3D Modelling

Diligence in Social Studies

JCEA with Excellence

Top Academic Year 10

 

 

Search Site
Report an Absence

Report an Absence

Report an
Absence

Click here

Enrol Now

Enrol Now

Enrol
Now

Click here

 

Request a  Prospectus

Request a Prospectus

Request a
Prospectus

Click here

Latest News

Cheers

Cheers

Thanks to the following for their support

 

Lest We Forget

Lest We
Forget

Remembering our students